Talent a ciężka praca

Często zdarza się, że gdy nam coś nie wychodzi, mówimy, że brakuje nam talentu. Spoglądamy na prace innych cenionych artystów, i zastanawiamy się skąd u nich ten talent?


Zobacz jeszcze – Rysunek wrodzony czy nabyta umiejętność?


Czy talent istnieje?

Talent jest tak na prawdę tylko ludzkim wymysłem. Najczęstszą definicją talentu jest wrodzona umiejętność, ale nikt nie rodzi się z umiejętnościami. Osoby które uważane są za utalentowane, w rzeczywistości zaczynały od tego samego poziomu, co inni. Nie umieli rysować od razu, bo gdzie mieliby wiedzieć jak to robić?

To co wyróżnia tych ludzi od innych to predyspozycje oraz ciężka praca. Predyspozycjami nazwiemy cechy, które pozwalają nam na szybszy rozwój danej umiejętności. Przykładowo, oko do szczegółów będzie predyspozycją do rysowania, a troszkę dłuższe nogi, predyspozycją do biegania. To są cechy z którymi się rodzimy, i nie do końca mamy na nie wpływ. Predyspozycje dodatkowo często malują nasze preferencje, co do ulubionych hobby, czy nawet tego co chcemy robić w przyszłości. Dlatego warto właśnie zaobserwować to u siebie czy innych, i wiedzieć co będzie dla nas najlepsze.


jak dostać się na architekturę

Zobacz czy nie zainteresują Cię jeszcze


Pamiętać trzeba jednak, że predyspozycje nie powinny nami dyktować. Jeśli chcesz rysować, a masz słaby wzrok, to nie oznacza, że nauka rysunku będzie dla ciebie czasem straconym. Dla chcącego nic trudnego! Najważniejszym faktorem jest Ciężka Praca. To od niej tak na prawdę wszystko zależy. Godziny które poświęca się na ćwiczenia celowe są tymi najważniejszymi w samorozwoju. Bez nich nieważne jakie ktoś ma predyspozycje, nie będzie dobrze rysować.

Dlaczego niektórzy mają łatwiej?

Na to wpływa więcej czynników niż tylko predyspozycje oraz ciężka praca. Najczęściej jednak to, że komuś z łatwością coś przychodzi jest tylko iluzją. Wielu znanych dzisiaj artystów, którzy odnosili sukcesy już na studiach, tak na prawdę nie nauczyli się rysować w przeciągu kilku lat. Wbrew temu co mówią, i co często wydaje się wielu młodym artystą, tak na prawdę rysowali już od maleńkości. Większość z nich dodatkowo miała rodziców którzy byli artystami i ich podszkalała.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Nie oznacza to jednak że ciężko nie pracowali. Gdyby tak nie było, to nie osiągnęliby sukcesu. Dodatkowo to, że zaczynali młodo nie oznacza, że jeśli jesteś już w liceum, to nigdy nie osiągniesz ich poziomu. Więcej o tym w Rysowanie i Malowanie jako Hobby dla Dorosłych

Podsumowanie

Talent nie istnieje, wszyscy wielcy twórcy zaczynali od tego samego poziomu, a to co wyróżniało ich od innych to predyspozycje a przede wszystkim, ciążka praca. Jeśli więc chcesz się nauczyć rysować, to nieważne w jakim wieku jesteś, i tak nadal możesz to zrobić.

Dodaj komentarz