Sztuka nowoczesna – jak ją zrozumieć?

sztuka nowoczesna

Sztuka nowoczesna jest dość często wyśmiewaną i niedocenianą formą sztuki. Często usłyszeć można ludzi którzy chwalą się, że sami „mogliby coś takiego nabazgrolić”. Ile w tym prawdy?


Interesuje Cię sztuka? Zobacz jak interpretować Kubizm!


Sztuka nowoczesna – Jak patrzeć aby zrozumieć?

Problemem w zrozumieniu sztuki jest w największej mierze niewiedza. Patrząc na niektóre z dzisiejszych obrazów, wydają się nieskomplikowane. Kryje się za nimi jednak pewna myśl, opinia czy emocje. Aby naprawdę zrozumieć to na co patrzymy trzeba zastanowić się nad tym, co artysta chciał przekazać. Nie mylcie tego jednak z lekcjami Polskiego, gdzie jeśli twoja opinia nie pokrywała się z opinią nauczyciela, to była błędna. Chodzi tutaj o Waszą prawdziwą interpretację.

Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić, w końcu co można wywnioskować z prostych plam które niczego nie przedstawiają? Tutaj przydaje się wiedza o kolorach czy też technikach malarskich. Pamiętajcie, że czerwony może oznaczać wojnę lub miłość, a zielony naturę lub rozkład. Niebieski to spokój i melancholia a purpur to kolor władców. Jest tego cała masa, a mając tą wiedzę, na pewno lepiej zorientujesz się na co patrzysz.

Tak samo zwrócić uwagę można na pociągnięcia pędzlem. Czy są spokojne czy bardziej agresywne. Oczywiście wiedza na temat kompozycji też się tu przyda. Wszystko co możecie nauczyć się o artyzmie czy rysunku i malarstwie, przekłada się później na interpretację. Tak więc zanim zaczniecie krytykować, starajcie się zrozumieć!

Krótka historia

Sztuka nowoczesna nie jest bytem, który powstał bez powodu, i bez powodu zyskał sławę. Złożyły się na to wieki nauki i dopracowywania technik, jak i postęp naukowy i rozwój gospodarczy.


Zobacz też


W dużym skrócie, na początku mistrzowie starali się odzwierciedlić rzeczywistość na tyle, na ile to możliwe. Tacy mistrzowie jak Leonardo da Vinci czy Rembrandt byli w stanie doprowadzić malarstwo do takiego stanu, że ich obrazy nie mogłyby być już bardziej fotorealistyczne. Oczywiście można by było znaleźć coś, co nie do końca by pasowało, ale sęk w tym, że ten rodzaj sztuki nie mógł już bardziej się rozwijać.

Dodatkowo weszło jeszcze użycie fotografii która potrafiła robić to samo ale lepiej, i szybciej bez lat ćwiczeń. Sztuka musiała znaleźć sposób na to, by wyróżnić się na tle fotografii czy prostych obrazów, i tak właśnie zaczął się początek sztuki nowoczesnej, której świadkiem dzisiaj jesteśmy my.

Dodaj komentarz