Szkicownik – podstawa systematyczności

Kurs na architekturę na politechnikę

O samej systematyczności już pisałem. Wspominałem, że warto założyć sobie szkicownik w którym systematycznie będziecie mogli robić szybkie szkice i rysunki. Ale czym właściwie jest? Czy jest to tylko zeszyt czy coś więcej?


Jeżeli jeszcze nie przeczytałeś, to koniecznie zobacz dlaczego warto systematycznie rysować!


Szkicownik – czym tak właściwie jest?

Szkicownik to nie tylko zeszyt do rysowania. Tak na prawdę szkicownikiem może być każdy zeszyt który mamy pod ręką. Oczywiście słysząc nazwę „szkicownik” od razu pojawia się nam w głowie wyobrażenie zeszytu z pustymi kartkami. Tego terminu użyjemy też w sklepie chcąc zakupić taki właśnie zeszyt.

Ale prawdziwa idea szkicownika to zbiór naszych rysunków czy szkiców, jak sama nazwa wskazuje. Częściej jednak stosowany jest do samych szkiców. Profesjonalni artyści używają ich jak wizualnych notatników.


próbny egzamin na architekturę geometria

Zobacz także


Wyobraźmy sobie że jesteśmy na wycieczce i szukamy inspiracji do naszych rysunków. Ale zamiast robienia zdjęć, które potem byśmy przerysowywali, robimy szybkie szkice. Ale po co, przecież zdjęcia są szybsze i ciężko by było zrobić przy ich wykonywaniu błąd. Cóż, zdjęcia może i są wygodniejsze i szybsze, ale nasz szkic może zawierać nie tyko informację o tym co widzimy, ale także co czujemy.

Może to wydawać się bezcelowe, ale jeśli dobrze opanujesz tą technikę, to nie będzie dla ciebie stanowiło problemu szkicowanie, a nawet rysowanie z wyobraźni! To właśnie jeden z najlepszych sposobów na naukę rysunku.

Szkicownik – Co i jak szkicować?

Co do samej techniki, musicie skupić się na trzech elementach:

  • Obserwacji
  • Zrozumienia
  • Uproszczenia

Czyli zaczynasz od obserwacji danego obiektu. Starajcie się zrozumieć jak działa, dlaczego wygląda tak jak wygląda? Do tego przydaje się często wiedza architektoniczna czy anatomia. Kiedy już wiecie czemu, co i jak, można przejść do uproszczenia i rysowania. Postarajcie się wydobyć to co najważniejsze z tego co przed sobą widzicie, i przelać to na papier. W szkicu nie liczą się szczegóły, ale idea i prostota.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Na kursach rysunku często ćwiczy się właśnie tą prostotę. Szkice są bardzo cenioną umiejętnością, która może zaważyć na całym rysunku.

Co szkicować?

Cokolwiek chcecie! Od ludzi w kawiarni po widoki z gór czy architekturę. Nie ma limitów, ale powinniście skupić się na tym, co interesuje was najbardziej i co chcielibyście rysować. Szkic to nie tylko szybka notatka ale także dobre ćwiczenie. Najlepszym sposobem na ćwiczenie jest szkic 15 minutowy. Limit czasowy sprawia, że macie przymus skupienia się na tym, co najważniejsze.

Ale po co szkicownik?

Najważniejsze to być w stanie zobaczyć to, ile się rozwinęliście. Prowadząc szkicownik i pisząc daty pod każdym rysunkiem nie powinno być dla was problemem popatrzeć wstecz i zauważyć, o ile w krótkim czasie można się poprawić.

Szkicowanie na egzaminach

Sam szkic może także być pomocny na egzaminach rysunkowych. Jakość szkicu wiele mówi o możliwościach artysty a w niektórych przypadkach, może być także oceniany! Dlatego właśnie na kursach rysunku tak bardzo przykłada się do niego uwagę!

Dodaj komentarz