
Szkicowanie jest jedną z najważniejszych umiejętności każdego artysty jak i architektów. Ale dlaczego jest tak ważny i ceniony?
Najlepsze rodzaje ołówków do rysowania i szkicowania!
Szkicowanie jako notatka artysty
Szkic jest ceniony głównie za swą szybkość, która pozwala na krótkie zobrazowanie danego tematu. Większość artystów zaczyna swe prace od szkiców kompozycyjnych. Pozwalają one na szybkie rozmieszczenie najważniejszych elementów na papierze. W ten sposób można zauważyć, już na pierwszy rzut oka, jak działa kompozycja. Czy niektóre przedmioty lepiej wyglądają z boku, a niektóre na środku papieru. Czy może przesunąć kadr niżej?
Szkice takie jak ten są też wykorzystywane na egzaminach rysunkowych. Szybka notatka pozwala na rozmieszczenie postaci czy martwej natury na płótnie. Zmniejsza to ryzyko zrobienie błędów, które od początku narażałyby prace na niepowodzenie. Właśnie dlatego jednymi z najważniejszych ćwiczeń na kursach rysunku są właśnie szkice 15 – minutowe.
NAUKA RYSUNKU = DOMIN
Szkicowanie samo w sobie przydaje się także w malarstwie oraz digital paintingu, chociaż te szkice wyglądają już zupełnie inaczej. Opierają się one nie tylko na przekazaniu kompozycji, ale również barw całego obrazu
Szkice w sztuce
Pamiętać też trzeba, że samo szkicowanie też jest formą sztuki, czasem nawet bardziej cenioną od skończonych obrazów. Przykładem może być już sam Leonardo da Vinci. Pozostawił on po sobie więcej szkiców, niż dokończonych obrazów, a mimo tego jest najbardziej znanym artystą na świecie. Jego szkice pozwalają nam zrozumieć i przeanalizować jego sposób rysowania.


Zobacz również
To samo tyczy się twoich szkiców. Sposób w jaki szkicujesz często pozwala na przeanalizowanie czyiś umiejętności. Sposób stawiania kreski, jak i szybka notatka kompozycji pozwala na poznanie wiedzy z rysunku. Dlatego właśnie szkic jest tak ważny na egzaminach oraz kursach rysunku!
Ćwiczenia na szkicowanie
Jest wiele sposobów na ćwiczenia szkicowania. Najprostszym, jest ułożenie martwej natury na środku pokoju, i dawanie sobie koło 15 minut na każdy szkic tej kompozycji. Po pierwszych 15 minutach, zmień swoje umiejscowienie, i naszkicuj tą samą kompozycję z innej perspektywy.
Pamiętaj żeby bawić się nie tylko perspektywą, ale także umiejscowieniem całej kompozycji na papierze. Być może ucinając jakiś obiekt końcem kartki, uzyskasz ciekawszą kompozycję niż rysując całość!
Podsumowanie
Szkicowanie pozwala na przeanalizowanie czyiś umiejętności oraz charakteru rysunku. Szybkie szkice dają też możliwość na eksperymentowanie z kompozycjami, czy kadrami postaci jak i martwych natur. Dlatego właśnie kursy rysunku jak i egzaminy tak mocno skupiają na nich uwagę.