Szkicowanie jest jedną z najważniejszych umiejętności każdego artysty jak i architektów. Ale dlaczego jest tak ważny i ceniony?
Najlepsze rodzaje ołówków do rysowania i szkicowania!
Szkicowanie jako notatka artysty
Szkic jest ceniony głównie za swą szybkość, która pozwala na krótkie zobrazowanie danego tematu. Większość artystów zaczyna swe prace od szkiców kompozycyjnych. Pozwalają one na szybkie rozmieszczenie najważniejszych elementów na papierze. W ten sposób można zauważyć, już na pierwszy rzut oka, jak działa kompozycja. Czy niektóre przedmioty lepiej wyglądają z boku, a niektóre na środku papieru. Czy może przesunąć kadr niżej?
Szkice takie jak ten są też wykorzystywane na egzaminach rysunkowych. Szybka notatka pozwala na rozmieszczenie postaci czy martwej natury na płótnie. Zmniejsza to ryzyko zrobienie błędów, które od początku narażałyby prace na niepowodzenie. Właśnie dlatego jednymi z najważniejszych ćwiczeń na kursach rysunku są właśnie szkice 15 – minutowe.
NAUKA RYSUNKU = DOMIN
Szkicowanie samo w sobie przydaje się także w malarstwie oraz digital paintingu, chociaż te szkice wyglądają już zupełnie inaczej. Opierają się one nie tylko na przekazaniu kompozycji, ale również barw całego obrazu
Szkice w sztuce
Pamiętać też trzeba, że samo szkicowanie też jest formą sztuki, czasem nawet bardziej cenioną od skończonych obrazów. Przykładem może być już sam Leonardo da Vinci. Pozostawił on po sobie więcej szkiców, niż dokończonych obrazów, a mimo tego jest najbardziej znanym artystą na świecie. Jego szkice pozwalają nam zrozumieć i przeanalizować jego sposób rysowania.
Zobacz również
- Zdawanie na architekturę – wszystkie terminy oraz zasady rekrutacji
- Rysowanie jako hobby dla ciebie!
To samo tyczy się twoich szkiców. Sposób w jaki szkicujesz często pozwala na przeanalizowanie czyiś umiejętności. Sposób stawiania kreski, jak i szybka notatka kompozycji pozwala na poznanie wiedzy z rysunku. Dlatego właśnie szkic jest tak ważny na egzaminach oraz kursach rysunku!
Jak szkicować?
Szkicowanie w swej najprostszej naturze opiera się na prostych kształtach. Celem nie jest doszukiwanie się szczegółów a samo zaznaczenie elementów. Zamiast wyszukanych linii staraj się robić je dynamicznie. Co to znaczy dynamicznie? Szybko i w miarę precyzyjnie, na tyle żeby kształty miały sens, ale nie na tyle żebyśmy spędzili nad nimi kilka minut.
Jeżeli czas na to pozwoli, można też zaznaczyć cienie i kreskowo je wypełnić. Tutaj też zależy nam bardziej na podkreśleniu form, aniżeli na skończonym rysunku.
Czym szkicować?
Szkicować można każdym narzędziem. Od ołówka po tusz lub farby. W zależności od efektu jaki staramy się uzyskać oto kilka z nich:
- Szkic ołówkiem – To tradycyjna i powszechnie stosowana metoda. Ołówek umożliwia delikatne kreski i poprawki. Możesz zaczynać od luźnych, lekkich linii, a następnie stopniowo budować detale i formę.
- Szkic węglem – Węgiel umożliwia tworzenie zarówno delikatnych odcieni, jak i głębokich tonów. Możesz rozcierać węgiel palcem lub gąbką, aby uzyskać różne efekty tekstur.
- Szkic tuszem – Szkicowanie tuszem może dać mocniejsze, bardziej wyraziste kontury. Możesz używać różnych rodzajów kresek, takich jak kreski cienkie i grube, aby podkreślić różne elementy.
- Szkic atramentem – Atrament w płynie lub w pisaku może być używany do tworzenia dynamicznych linii i plam. Możesz eksperymentować z różnymi grubościami kresek.
- Szkic akwarelą – Możesz użyć akwareli do stworzenia luźnych, kolorowych szkiców. Ta technika pozwala na szybkie tworzenie kompozycji z wykorzystaniem kolorów i przelewów.
- Szkic cyfrowy – W erze technologii wiele osób szkicuje przy użyciu tabletów graficznych i oprogramowania graficznego. To pozwala na łatwe korygowanie i eksperymentowanie z różnymi narzędziami i efektami.
Rodzaje szkiców
Wyróżniamy kilka rodzajów szkiców, gdzie każdy rodzaj ma za zadanie uzyskać inny efekt i spełnić inne zadanie. Na przykład szkic kompozycyjny skupia się na układzie elementów na kartce. Pozwala na szybkie zaplanowanie pracy i wzgląd na jej skończony stan. Z kolei szkic koncepcyjny ma za zadanie nie tyle bawić się kompozycją, co wymyśleć nowe rzeczy. Są to proste, szybkie rysunki mające za zadanie wyłożyć nasze wyobrażenia na kartkę.
Zobacz także
Szkicowanie można także podzielić na dynamiczne i nie dynamiczne. Dynamiczne to takie, gdzie używając szybkich, zwinnych ruchów staramy się uchwycić podstawowe kształty. Jest to metoda szczególnie przydatna przy rysowaniu ruchomych rzeczy, gdzie prędkość ma wyjątkowe znaczenie. Metoda nie dynamiczna z kolei skupia się bardziej na układach elementów, światłocieniach jak i w pewnym stopniu detalach. Ta metoda przydaje się jeżeli zależy nam za zbadaniu naszych elementów, które rysujemy. Zmniejsza ryzyko popełnienia błędów a zwiększa naszą precyzję.
Ćwiczenia na szkicowanie
Jest wiele sposobów na ćwiczenia szkicowania. Najprostszym, jest ułożenie martwej natury na środku pokoju, i dawanie sobie koło 15 minut na każdy szkic tej kompozycji. Po pierwszych 15 minutach, zmień swoje umiejscowienie, i naszkicuj tą samą kompozycję z innej perspektywy. Powtórz to jak najwięcej razy a jeśli poczujesz, że czujesz się już komfortowo z rysowaniem w tym tempie, zmniejsz czas do 10 min na szkic!
Każde takie powtórzenie pozwala na rozwinięcie kontroli nad ołówkiem czy innym narzędziem które używasz, jak i lepsze zauważanie ogólnej formy przedmiotów. Po jakimś czasie 5 minutowe szkice będą w pełni wystarczać by rozplanować swoją pracę
Pamiętaj żeby bawić się nie tylko perspektywą, ale także umiejscowieniem całej kompozycji na papierze. Być może ucinając jakiś obiekt końcem kartki, uzyskasz ciekawszą kompozycję niż rysując całość!
Podsumowanie
Szkicowanie pozwala na przeanalizowanie czyiś umiejętności oraz charakteru rysunku. Szybkie szkice dają też możliwość na eksperymentowanie z kompozycjami, czy kadrami postaci jak i martwych natur. Dlatego właśnie kursy rysunku jak i egzaminy tak mocno skupiają na nich uwagę.