
Nauka rysunku opierana jest na nauce podmiotów, które staramy się uchwycić. Wymaga to dużego skupienia, ale jest też wyjątkowo interesujące, jak i odprężające. Aczkolwiek najważniejszym elementem każdej nauki jest systematyczność. Powtarzanie ciągłych ćwiczeń pozwala na utrwalenie podstaw i ustalenie własnej, powtarzającej się rutyny.
Talent nie istnieje! Co tak na prawdę wyróżnia jednych ludzi od innych?
Systematyczność w XXI wieku
Jednym z największych zbliżających się cywilizacyjnych problemów, których konsekwencje widzimy już dzisiaj, jest zmniejszony czas skupienia. Szczególnie zauważalne jest to u dzieci. Dzieje się tak z powodu naszego kontaktu z urządzeniami elektrycznymi, które zastępują nam często kontakt z ludźmi. Jednakże największym problemem nie są urządzenia a sam Internet.
Badania wykazały, że oglądanie filmów na YouTube a szczególnie na TikToku powoduje zwiększenie poziomów Dopaminy. Dopamina to z kolei związek organiczny który odpowiada za uczucie „przyjemności”. W takim razie co w tym złego? Otóż przy oglądaniu wideo, poziom dopaminy znacznie przewyższa normy. Doprowadza to „uzależnienia” się od nich. Przyzwyczajamy się do szybkiego poczucia przyjemności, bez większego wysiłku, co potem sprawia, że kiedy mamy wybór miedzy produktywnym spędzaniem czasu, a szybkim wideo dla poczucia się lepiej, wybieramy to drugie.
Zobacz także
- Kiedy będzie za późno? Rysowanie jako hobby dla dorosłych i dzieci.
- Plenery rysunkowe – najlepszy sposób na naukę?
Dla porównania, w „normalnym” środowisku, dopaminę dostawilibyśmy na przykład po odrobieniu pracy domowej. Satysfakcja z wykonanej pracy jest właśnie dopaminą. To jest nagroda, która wymagała ciężkiej pracy, a którą teraz zastępujemy podróżując po Internecie.
Więc jak to ma się do systematyczności i do naszego czasu skupienia? Jak można się już tego domyśleć, uzależniamy się od szybkich przyjemności, zamiast skupiać się na produktywnych, ale dłuższych czynnościach.
Konsekwencje
Chodź wydaje się to fikcją, to największymi konsekwencjami takiego zachowania jest uszkodzenie połączeń nerwowych w mózgu. Poziom dopaminy jak i brak produktywności przekłada się nie tylko na nasze życie, ale i zdrowie. Rozrywają się połączenia nerwowe, a nasz czas skupienia drastycznie spada do poziomu, gdzie przyrównuje się go do złotej rybki.
NAUKA RYSUNKU = DOMIN
Co do konsekwencji w życiu, brak skupienia się prowadzi do pogorszenia się wyników w nauce czy pracy. Trudno nam się skupić, gdy możemy sięgnąć po telefon, obejrzeć wideo i poczuć się lepiej. Więc jak temu zapobiec?
Najlepsze rozwiazanie
Oprócz podstawowych i oczywistych rozwiązań takich jak ograniczenie czasu który poświęcamy na oglądaniu wideo czy nawet telewizji, jest jeszcze znalezienie sobie hobby. Jednym z najlepszych, które poprawia stan skupienia oraz nadaje rutynę jest rysowanie.
Nauka rysunku wbrew pozorom wymaga dużego skupienia i rutyny. To nie tylko rysowanie czego się chce i jak się chce, ale także powtarzanie ćwiczeń i czasem siedzenie godzinami nad jednym rysunkiem. Chodź wydaje się to męczące już od samego słuchania o tym wysiłku, w rzeczywistości jest to bardzo odprężające. Rysowanie daje możliwość eksploracji i analizy otoczenia. Dzielenie podmiotów na proste kształty daje ciekawą perspektywę na obraz świata i jego postrzeganie. Tak samo jest z resztą z analizą kolorów.
Ale jak rysować, by rzeczywiście poprawić czas skupienia oraz wprowadzić rutynę?

Systematyczność i szkicownik
Najłatwiejszym sposobem jest założenie szkicownika. Szkicownikiem może być każdy zeszyt. Jego najważniejszym założeniem jest to, by rysować w nim codziennie, i przy każdym skończonym rysunku zapisywać datę jego skończenia. Dzięki temu można śledzić swój progres i zobaczyć zmiany które wprowadziliśmy na przestrzeni od kilku tygodni po nawet lata nauki. Pozwala to na zwiększenie swojej motywacji oraz znacznej poprawie szybkości nauki i koncentracji.
Co do rysowania codziennie, należy zacząć od prostych i krótkich rysunków, na przykład po 15 minut dziennie. Po jakimś czasie, jeżeli zacznie nam się to podobać możemy zwiększać limit czasowy i dawać sobie bardziej wymagające zadania. W ten sposób powoli przyzwyczaimy się do długiego skupiania uwagi i systematycznego pracowania.
Kursy rysunku
Jeżeli mamy problem w skupieniu się w domu, najlepszym sposobem jest zapisanie się na kursy rysunkowe. Zmusi to nas do ruszenia się z domu i uczestniczenia w zajęciach. Same zajęcia dają w sobie bardzo dużo. Nie tylko rozwiną systematyczność jak i czas skupienia, ale pozwolą spotkać się z nowymi osobami, których zainteresowania będą podobne do waszych. To pozwoli wam się rozwinąć jeszcze mocniej i zmotywuje do pracy nad sobą.