Studia architektoniczne – Czego się spodziewać?

jak-dostac-sie-na-architekture-portfolio-teczka-prac

Większość osób które wybierają się na studia architektoniczne nie zawsze zdaje sobie sprawę tego, jak one wyglądają. Nie każdy wie jakie korzyści jak i minusy są z nimi związane, a jednak wiele je wybiera. Jak więc wyglądają takie studia, i czego się po nich spodziewać?


Interesujesz się architekturą? Zobacz jak dostać się na architekturę – Radzi ten kto zrobił to najlepiej!


Studia architektoniczne – rysunek

Studia architektoniczne są połączeniem przedmiotów artystycznych jak i technicznych. Możecie spodziewać się takich przedmiotów jak rozszerzona matematyka, fizyka oraz rysunek architektoniczny. Nie będziemy godzinami uczyć się przedmiotów, które obowiązkowe są na innych kierunkach, tak jak w liceum. Jednakże to co większość osób myli z rzeczywistością to to, ile tak na prawdę rysunku rzeczywiście jest na zajęciach.

Mimo, iż wydawać by się mogło, że architektura to głównie rysunek, tak na prawdę pierwszy semestr będzie się składał tylko w 30% z rysunku. Nie jest to mało, ale w następnych semestrach ta liczba może się nawet zmniejszyć do 10%. Oczywiście na tych studiach liczą się głównie przedmioty projektowe, tak że połączenie wiedzy technicznej ze zmysłem artystycznym. Tak więc rysunek odręczny, jak i notatki z pierwszych lat studiów są tutaj bardzo ważne.


kurs rysunku perspektywicznego

Zobacz także


Notatki powinniście uzupełniać odręcznymi rysunkami, no i warto też wspomnieć że same egzaminy mogą polegać na narysowaniu budynków, detali czy rozwiązań technicznych. Mimo tego najbardziej liczy się wiedza z zakresu matematyki i fizyki, jak i budownictwa oraz konstrukcji.

Studia architektoniczne – Wykorzystywanie programów komputerowych

Architekci do swych projektów wykorzystują już głównie komputery. Są dokładniejsze, szybsze jak i czasem łatwiejsze w użyciu. Tak więc oprócz rysunku warto także nauczyć się obsługi programów graficznych i projektowych.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Co po studiach?

Studia architektoniczne są więc hybrydą uczelni technicznych jak i ASP. Możliwości rozwoju są duże, a ścieżek zawodowych jest wiele. Możecie zostać nie tylko architektami, architektami wnętrz czy krajobrazu. Wyborów jest wiele, od urbanistyki po game dev, który zajmuje się głównie digital paintingiem.

Tak na prawdę bardzo dużo osób które kończy architekturę rzadko kiedy jest architektami. Dzieje się tak właśnie przez to, że w pracy architekta rysunek stanowi tylko 5%, a większość osób chciała tego rysunku więcej. Jeśli chcecie wiedzieć jakich jeszcze zawodów możecie szukać po zakończeniu studiów architektonicznych, warto przeczytać ten artykuł: Rodzaje architektury – jakie kierunki będą odpowiednie dla ciebie?

Dodaj komentarz