Rodzaje ołówków – czyli czym najlepiej rysować?

Każdy miał już okazje rysować czy nawet pisać coś ołówkiem. Zdarzyć się też mogło, że miałeś różne rodzaje ołówków, i jedne rysowały mocniej, a drugie lżej. Skąd ta różnica i który z nich byłby lepszy?


Interesuje cię rysunek ołówkiem? Zobacz te prace i zapisz się nie kurs abyś i ty tak rysował!


Rodzaje ołówków – podział na twardości grafitu

Różnica między rodzajami ołówków polega głównie na ich miękkości. Mamy dwa główne oznaczenia:

  • H – oznaczenie mówiące nam, iż ołówek jest twardy
  • B – oznaczenie mówiące nam, że ołówek jest miękki

Różnica między jednym a drugim jest całkiem prosta. Im grafit jest miększy, tym da nam ciemniejszą kreskę. Im jest twardszy z kolei, tym da nam jaśniejszą kreskę.

Ołówki z oznaczeniem „B” są głównie do wykonywania prac artystycznych. Służą nam do uzyskiwania ciemnych plam oraz ogólnie od cieniowania. Ołówki z oznaczeniem „H” natomiast są wykorzystywane głównie w rysunku technicznym, gdzie liczy się precyzja. Kolejną różnicą między nimi jest to, że im miększy ołówek, tym szybciej się zużywa, bo więcej grafitu zostaje na kartce.


Kurs na architekturę na politechnikę

Zobacz także


Ołówki najpopularniejsze, czyli HB ora F są wykorzystywane głównie w piśmie, rzadko kiedy wykorzystuje się je w rysunku.

Rodzaje ołówków – podział ze względu na budowę

Oprócz grafitu wyróżnia się jeszcze budowę samego ołówka. Wyróżniamy 4 główne typy ołówków

  • Ołówek drewniany – najpopularniejszy rodzaj ołówka. Grafit jest oprawiony drewnianym kontenerem, czasem dodawana jest też gumka na końcu. Jest to najtańszy rodzaj ołówka i najbardziej powszechny. Ich największą wadą jest konieczność temperowania oraz duża łamliwość. Mimo tego jest też najczęściej wykorzystywanym rodzajem przy rysunku.
  • Ołówek automatyczny – jest to kolejny popularny rodzaj ołówka. Najczęściej z plastikową obudową oraz wymiennymi rysikami. Jest bardzo wygodny w pisaniu, ale rzadziej wykorzystywany w rysowaniu. Do nauki rysunku najlepszymi rysikami będą te o grubości 0.9.
  • Ołówek mechaniczny – lepsza wersja ołówka automatycznego, którego rysiki mogą być zwykle dowolnych rozmiarów (oczywiście są pewne limity). Zwykle ma metalową obudowę i grube rysiki, które nazywamy wkładami. Najlepszy ołówek dla każdego rysownika, często wykorzystywany na kursach rysunkowych.
  • Sztabki – jest to grafit który nie posiada żadnego rodzaju obudowy. Najczęściej wykorzystywany jest do cieniowania.

A więc który najlepszy?

Jeżeli jesteś początkującym artystą, najlepszym rozwiązaniem będzie kupno zestawu ołówków, które nabyć można nawet w zwykłych supermarketach. Jeżeli z kolei rysujesz już od jakiegoś czasu, to warto wypróbować ołówki mechaniczne.

Dodaj komentarz