Rodzaje Farb – czym najlepiej malować?

Skąd przyszliśmy kim jesteśmy dokąd zmierzamy Paul Gauguin

Malarstwo jest dziś już mniej popularną formą sztuki. Jednakże większość uczelni często wymaga od kandydatów jak i studentów umiejętności malowania, nie mówiąc już o tym, że zasady których uczymy się na malarstwie często przydają się też w normalnych rysunkach. Niektórzy malują dla zabawy, inni dla pieniędzy. Nieważne jednak dlaczego malujemy, zawsze warto poznać, jakie rodzaje farb będą dla nas najlepsze.


Farby i markery – jak je połączyć, i jak je wybrać?


Rodzaje Farb – Popularna trójka

Są to farby które najczęściej używa się do różnego rodzaju portfolio, jak i na uczelniach oraz takie, które najczęściej spotyka się w profesjonalnym środowisku.

Farby Akrylowe

Bardzo popularny wariant, szczególnie u nowicjuszy. Jego konsystencja oraz szybki czas schnięcia sprawia że jest to jedna z najczęściej wybieranych rodzajów farb. Wyrabiane są z żywicy oraz pigmentów. Utrzymują się na praktycznie wszystkich powierzchniach.

Farby Olejne

historia sztuki

Najdroższy i najbardziej specjalistyczny rodzaj. Są dość trudne do opanowania ze względu na to, ile czasu trzeba poświęcić na namalowaniu obrazów, oraz jak mieszać ze sobą kolory. Jest tak głównie ze względu na ich długi czas schnięcia. Zmusza to do wieloetapowego malowania na gruntowanym płótnie. Jest to jednak też zaleta tych farb. Są odporne na światło i długo się utrzymują, dlatego właśnie możemy podziwiać niektóre dzieła nawet po kilku wiekach!

Farby Akwarelowe

Patrząc na poprzednie rodzaje farb, akwarele zdecydowanie się wyróżniają. Wymagają dużego doświadczenia oraz umiejętności. Wysokiej jakości farby będą miały w sobie dużo pigmentu, oczywiście nie będą one tanie. Dodatkowo nie poleca się używać ich na innych powierzchniach niż papier, a najlepszy byłby papier akwarelowy. Więcej na temat tego papieru dowiesz się w – Rodzaje papieru.

Maluje się szybkimi i zdecydowanymi ruchami. Dodatkowo nie nadaje się do skupiania się na szczegółach. Mają matowy/pastelowy akcent, a szybkość schnięcia zależy od ilości wody której użyjemy do ich rozcieńczenia.


kurs malarstwa

Zobacz także


Rodzaje Farb – Inne farby

To tylko trzy, z wielu innych wariantów. Zobaczmy, jakie inne opcje są dla nas dostępne!

Farby plakatowe

Idealne do malowania na papierze, aczkolwiek używane mogą być także na innych powierzchniach. Ich konsystencja oraz wybór kolorów nie ogranicza nas w żaden sposób. Szybko schnie, ale jest też mocno podatna na światło słoneczne i nie jest zbyt trwała. Najczęściej używana jest w szkole ze względu na swój brak toksyczności i powszechność w sklepach.

Gwasze

Są to farby które stosuje się bardzo często w połączeniu z popularną trójką. Mają intensywne kolory a poprawki można wprowadzać nawet po kilku dniach używając wody.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Tempera

Są to szybkoschnące farby do papieru. Bardzo trwałe, potrafią przetrwać lata bez większych problemów. Aczkolwiek trudno jest wprowadzać poprawki a dodatkowo po wyschnięciu się rozjaśniają.

Jakimi farbami najlepiej malować?

W dużym skrócie wybór farb powinien zależeć od efektu jaki chce się osiągnąć. Jeżeli zależy nam na realizmie, najlepszym wyborem będą farby olejne oraz akrylowe. Oprócz szybkości schnięcia i trwałości są bardzo podobne. Obydwoma da się uzyskać efekt gradientu oraz mieszać kolory na każde sposoby.

Jeżeli na prawdę czujesz się na siłach, akwarelami też da się osiągnąć realizm, aczkolwiek ze względu na ich konsystencję jest to o wiele trudniejsze. Nawet profesjonaliści mogą mieć z nimi problem. Lepiej więc nadaje się do stylistycznych obrazów.

Trzeba pamiętać, że oprócz farb ważna jest też powierzchnia na której się maluje oraz pędzle jakich się używa. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie przeczytaj jak zacząć malować oraz rodzaje pędzli i ich zastosowania!

Podsumowanie

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z farbami, najlepszym wyborem będą dla ciebie akryle oraz farby plakatowe. Dzięki ich popularności w sklepach oraz łatwości w użyciu, będziesz w stanie malować dużo obrazów i uczyć się, bez strachu że zmarnujesz farbę!

Dodaj komentarz