Nauka rysunku od podstaw

Od czego zacząć naukę rysunku

Nauka rysunku od podstaw – na tej stronie znajdziesz wszystko to czego potrzebujesz żeby zacząć. To co tu napiszę to 25 lat zbierania doświadczeń. A Ty dostaniesz to w skondensowanej formie.

Czy wiesz, że możesz uzyskać dostęp do kursu rysunku on-line za darmo?

Wystarczy, że zapiszesz się do newslettera. Potem dostaniesz hasło do kursu - zobacz sam:

Zaczniemy sobie od zabawnego cytatu z „Alicji w krainie czarów” :

- Kocie, w którą stronę mam pójść?  - A gdzie chcesz dojść? - W zasadzie to nie wiem. - To chyba nie ma znaczenia co Ci powiem

Dlatego pierwszą rzeczą jaką trzeba ustalić to dokąd chcesz dojść z rysunkiem

I to nie jest sprawa łatwa. Inaczej nie czytałbyś artykułu „Nauka rysunku od podstaw”

To teraz protip jak znaleźć sobie ten cel:

Zacznij rysować! i zobacz co sprawia Ci największą frajdę. Kup sobie kilka książek poradnikowych i też sprawdź co cię kręci. Ale najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na jakiś kurs rysunku. I mieszaj, pół roku pochodź na jedną tematykę , pół roku na drugą. Wtedy zobaczysz czy to co robisz jest fajne.

Trochę Ci pomogę z wyborem

Gdybym bazował 20 lat temu na tym co wiem o nauce rysunku w tamtym czasie to nigdy nie byłbym w tym miejscu w którym jestem.

Moje rysowanie zaczęło się od Miejskiego Ośrodka Kultury. Tam znudzona artystka, która jak to śpiewa Kazik Staszewski „Jedna z tych artystek którym w życiu nic nie wyszło” siedziała i coś sobie przeglądała a nam kazała rysować martwą naturę. I tak rysowaliśmy te martwą naturę przez pół roku. Kiedy raz jeden ktoś z nas zaoponował to pani przestawiła butelki i znów rysowaliśmy martwą naturę.

Nie trzeba dodawać, że ta Pani zgasiła płomyk twórczy wielu osób. Teraz już wiem dlaczego. Gdyby malowała coś naprawdę dobrego to nie uczyła by w miejskim ośrodku kultury.

Dlatego jeżeli tylko możesz wybierz jakiś profesjonalny kurs rysunku. Sprawdź co Cię kręci i wtedy pójdź odpowiednią ścieżką.

Wybierz na pół roku lub na rok jeden z tych dwóch kursów:

Kurs dla kandydatów na architekturę

Kurs dla kandydatów na ASP

Na rynku 90% kursów to te dwa. 

Skąd przyszliśmy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Pozwoliłem sobie ten akapit poprzedzić tytułem zaczerpniętym tytułu obrazu Paula Gauguina, Sam obraz wygląda tak :

A co ten obraz ma wspólnego z nauką rysunku. Ponieważ jest on niejednoznaczny w interpretacji to pozwolę sobie na pewną ciekawą ścieżkę.

Skąd przyszliśmy – to bagaż jaki niesiemy poprzez to, że żyjemy w konkretnej rodzinie, w konkretnym kraju, konkretnej jego historii.

Kim jesteśmy – to zbiór naszych cech psychologicznych, behawioralnych, psychograficznych

Dokąd zmierzamy – to określone cele będące pochodną wartości jakie wyznajemy, wizję przyszłości jaką mamy czy misję jaką chcemy nieść

Sukces bez szczęścia to nie sukces!

Kiedy już opiszesz sam siebie będziesz wiedział jaka nauka rysunku będzie dla Ciebie najlepsza. Poniżej kilka cech które dostrzegam u siebie i cech które są ich antytezą.

Jestem perfekcjonistą – więc wszelkie dłubanie pt. dot works czy żmudne konstruowanie 50 pięter okien w wieżowcu Rondo1 to dla mnie bajka. I ważne żeby były wszystkie piętra. Taki jestem. To lubię. Popatrz na rysunek niżej. 

Być może mam chorobę Afektywną Dwubiegunową – nie jesteśmy idealni i warto sobie z tego zdawać sprawę a nawet czasem po stoicku powiedzieć że nie mam na to wpływu. Najczęściej czuję się analitykiem ale mam wrażenie że czasami wręcz przeciwnie. Jaki to ma wpływ na naukę rysunku – jeżeli masz jakieś inne funkcjonowania – działaj zgodnie z nimi. Nie walcz z tym.

Jestem miłośnikiem przyrody – Rysowanie drzew, ryb, gór, krajobrazów itd. kręci mnie w opór – dlatego takie tematy wybieram! A Ty nie patrz na to co powiedzą inni. Sukces bez szczęścia to nie sukces!!! Codziennie mijam osoby które do pracy idą jak na ścięcie. A ja pisząc ten artykuł czuję radość bo dzielę się z Tobą moją pasją Twórczą! Aktualnie jestem na etapie robienia cyklu „Wierzby mazowieckie” Poniżej masz 9 pracę z 12 które planuję. Być może fakt, że mam dookreśloną liczbę wskazuje na to, że wg koloru Hartmana jestem analitykiem,  

Kocham i rozumiem przestrzeń 3D – Kiedyś robiłem test na tzw inteligencje wielorakie, a potem test Gallupa – który polecam. Nie jest dobrze diagnozować samemu siebie. Ale było coś w życiu takiego, że geometria w sztuce pasowała mi najbardziej. Dlatego wybrałem architekturę jako studia. Dlatego z abstrakcjonistów wolę Malewicza niż Kandinskiego. Ubóstwiam Mercbały Kurt Schwittersa. Za to tylko toleruję Jacksona Pollocka. Bo nie jestem kinestetykiem! Sam gdy mogę siadam do rysunków geometrycznych.

Nie mógłbym doradzać – bądź taki jak Ja bo to dobre. To dobre dla mnie i dla grupy ludzi o takich samych cechach. A na kilka miliardów osób na świecie znajdzie się kilka tysięcy niemal identycznych.

Poznaj siebie i wybierz naukę rysunku zgodną z Twoim profilem.

 

Nauka rysunku architektonicznego

Jeżeli czujesz wewnętrznie, że pociąga cię przestrzeń to możesz pójść na architekturę. A nawet na jedną z trzech rodzajów:

Architektura na Politechnice – to będzie dobre dla osób które mają cechy: przestrzenne – analityczne – organizacyjne. Wtedy nauka rysunku na kursach dla kandydatów na architekturę będzie dla Ciebie dobra. Na takich lekcjach rysunku jest wszystko od dokładnej perspektywy po postać ludzką. Architekt musi umieć szkicować ale nie musi koniecznie rysować pięknie. W architekturze liczy się interdyscyplinarne łączenie nauk. Od artyzmu po prawo, od twardej ekonomii po psychologię budynku. Bardzo ciekawy zawód.

Architektura krajobrazu – to dla tych którzy kochają przyrodę, zieleń, drzewa, rośliny. Ale też mają cechę lubienia przestrzeni. Bo ogród projektuje się do istniejących ram jakimi są architektura, dojazdy, ogrodzenia , różnice terenowe. Tutaj warto wybrać naukę rysunku tak jak dla kandydatów na architekturę. Poziom egzaminów na architekturę krajobrazu jest dużo niższy niż na architekturę politechniczną. Przygotowując się więc ze kandydatami na architekturę przygotujesz się dobrze.

Architektura wnętrz – tu sprawa się trochę komplikuje. Nauka rysunku na architekturę wnętrz musi odbywać się w dwóch miejscach. Pierwsze miejsce – kurs na architekturę dla kandydatów na politechnikę. Drugie miejsce – kurs na asp (kurs rysunku artystyczny) Jest bowiem tak, że Architektury wnętrz (poza prywatnymi) bardzo często są na ASP. Tam egzamin jest taki jak na ASP a w życiu zawodowym będzie silnie operowało się przestrzenią dlatego znajomość zasad perspektywy powinna być nie mniejsza niż ta na politechnikę.

Nauka rysunki inna - tatuaż, concept art, game dev

Dlaczego akurat te trzy – bo tam jest kasa i zapotrzebowanie. Dobry tatuażysta wyciągnie 20.000 zł miesięcznie. 

Historia która gdyby się nie zdarzyła to bym nie uwierzył.

W roku 1999 rendery 3D na komputerze dopiero raczkowały i były koszmarne, Był to czas rysowników odręcznych łączący rysunek z aerografem.  Dostałem zlecenie od jednego z początkujących developerów. Dziś to poważna firma więc nie podam jej nazwy.

Zatrudnij mnie pewien architekt, który był tatą mojego kursanta. 

Warto zajrzeć na te lekcje rysunku – są łatwe i dla początkujących

Darmowe lekcje rysunku wyjaśnione krok po kroku

Dodaj komentarz