Jak zostać artystą

Artystami chce zostać wiele osób, ale na początku niewiele wie gdzie się sprawdzi, i co dokładnie chcą robić. W tym artykule opisze poszczególne zawody oraz jak zostać artystą.

Jak zostać artystą – Zawód artysty

Aby odpowiedzieć na pytanie jak zostać artystą, trzeba najpierw wiedzieć, jakie zawody potrzebują artystów. W zależności od tego co Cię interesuje, zawód artysty jest dość ogólnym pojęciem. W teorii każdy kto coś tworzy, jest artystą. Tak więc skupmy się na tych zawodach, w których potrzeba rysunku i malarstwa.


Zainteresować może Cię także


Architekt

skuteczny kurs na architekturę

Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków jeśli chodzi o rysunek. Wielu interesuje po prostu projektowanie budynków, a także późniejsze zobaczenie ich w prawdziwym życiu! Ten zawód jednak często okazuje się nie taki, jakim wielu go sobie wyobraża. Praca architekta polega głównie na dokładnym mierzeniu oraz szacowaniu, przykładowo kosztów budowy, czy ilości potrzebnych materiałów. Dodatkowo rysunku który zachęca chyba najbardziej, jest tam niewiele, a bardziej liczą się umiejętności matematyczne i dobra komunikacja z klientem. Więcej o tym na – Studiowanie Architektury

Tatuażysta

Niewiele się o tym mówi, a rynek dla nich jest całkiem spory. Tatuażyści to często osoby po architekturze, którzy szukali więcej rysowania w swoim zawodzie. Do tego zawodu często poszukiwane są osoby z umiejętnością realistycznego rysowania, oraz osoby które dobrze rysują cienkopisami. Dodatkowo jest całkiem dobrze płatny, dobry tatuażysta zarobi nawet do 15tys złotych!

Jeżeli interesuje Cię zawód tatuażysty, najlepszym rozwiązaniem będzie próbować swych sił w cienkopisach, które są najlepszym odpowiednikiem igły z tuszem. Warto będzie poznać też różne techniki cieniowania, jak komiksowy cross hatching czy stippling. Jeżeli poczujesz się już na siłach z cienkopisami, możesz rozglądać się za igłami i sztuczną skórą do praktyki, ale wiedz, że są to drogie przybory, tak wiec miej pewność, że na prawdę chcesz w to iść!


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Grafik Komputerowy

Jeśli lubisz informatykę oraz rysowanie i projektowanie , to może być praca dla ciebie. Graficy komputerowi zajmują się głównie projektowaniem grafik do stron internetowych oraz reklam. W odpowiednich programach szukają lub projektują odpowiednie czcionki, projektują układ stron/grafik, i projektują także loga dla firm. Tutaj przyda się znajomość programów takich jak photoshop czy krita, oraz programów do projektowania w grafice wektorowej, takich jak Inkscape.

Dodatkowo, graficy komputerowi mogą się też zajmować tworzeniem stron internetowych, tak więc znajomość języka HTML jest dużym atutem. Przyda się też doświadczenie w używaniu języków takich jak CSS. Nie są to co prawda wymagane umiejętności w każdej firmie, ale bardzo ułatwiają one pracę na przyszłość. Dzięki tej wiedzy, jak i umiejętnością projektowania i rysowania wiedzieć będziesz jakie są ograniczenia i możliwości przy projektowaniu wyglądu strony.

Concept Art/Game Dev

Jeśli lubisz komputery i malowanie to Concept-art na pewno ci się spodoba! Tutaj artyści zajmują się projaktowaniem środowisk, budynków czy chociażby postacii do gier i filmów. Przydaje się kreatywność oraz wyobraźnia, no i także komunikacja z klientem, gdyż to na jego potrzeby trzeba zważać. Znów przydaje się znajomość photoshopa, bo to głównie w nim się maluje.

Concept art ma także na uwadze to, aby projekty były robione w dużej ilości, w miarę szybko. Aby temu podołać przyda się na pewno duża umiejętność w posługiwaniu się photoshopem, a także różne techniki z nim związane. Najbardziej jednak liczą się pomysły i unikalny styl, dzięki któremu będziesz rozpoznany.

Ale co jeśli zamiast szybkich prac chciałbyś robić wydetalowane i powolne? W takim razie na pewno zainteresuje Cię Ilustracja! Tutaj zamiast skupiać się na projektowaniu, wymyślaniu i szybkim rysowaniu, możesz powoli zaplanować swoją pracę i malować bez większych ograniczeń. Czas oczywiście dalej gra rolę, ale w większej mierze na jedną prace możesz poświęcić nawet tydzień. Ale jaki jest cel tych prac? Głównie do reklamowania produktów, ale niektóre sprawdzają się też w samych grach. Przykładem mogą być chociażby gry karciane. Heartstone ma wiele grafik na swoich kartach od wielu znanych artystów. Jeżeli zainteresuje Cię ten kierunek to poszukaj grafik, które można tam znaleźć wraz z artystami którzy mogą Cię zainspirować!

Jeżeli interesuje cię bardziej modelowanie faktycznych elementów z gier czy filmów to możesz zająć się też modelarstwem 3D. Ludzie którzy się tym zajmują mają za zadanie tworzenie modelów różnego rodzai rzeczy: od budynków po postacie czy przedmioty. Znajomość Blendera bardzo się przydaje

Malarz/Rysownik

Jeden z mniej występujących kierunków, ale nie mniej potrzebnych. Malarstwo jaki i rysunek same w sobie są już mniej wykorzystywane. Kiedyś były one popularne ze względu na to, że był to jedyny sposób przekazania wizualnej informacji. Czy to w obrazach czy w rysunkach, artyści cieszyli się dużą popularnością. Co zmieniło ten trend? Kilka rzeczy. Jedną z nich była fotografia, ale mimo przesądów, nie ona przyczyniła się do spadku zapotrzebowania, a dostępność na rynku. O co chodzi? Głównie o to, że im więcej ludzi było w stanie odnaleźć się w tym kierunku, tym mniej miejsc było dostępnych. W dzisiejszych czasach trzeba być na prawdę dobrym by wybić się na rynku.

Ale nie jest to niemożliwe! Przykładem może być Tytus Brzozowski które swoje akwarele sprzedaje nawet po 55 tys złotych! Jak tego dokonał? Przez kilka lat ciężko pracował na swoje umiejętności uczęszczając u nas na kursy rysunku. Mimo, że szkolił się na architekta, rysunek tak mu się spodobał, że postanowił go kontynuować, a teraz jest jednym z najbardziej znanych artystów w polsce, który niedawno dostał nagrodę Warszawiaka Roku! Tak więc, jeśli marzysz o sprzedawaniu własnych obrazów, to nie martw się, mamy kurs właśnie dla ciebie – Kurs Malarstwa

Dodaj komentarz