Grafika komputerowa – zawody przyszłości

Rozwój technologii sprawił, że malarstwo obrało kierunki o których nikt wcześniej by nie pomyślał. Zamiast przedstawiać wszystko dokładnie tak, jak się widzi, artyści podjęli próbę ukazania rzeczy w sposób, jaki zdjęcia nie byłyby w stanie przekazać. Ale nie tylko to się zmieniło. Wraz z nadejściem ekranów dotykowych narodził się nowy sposób tworzenia obrazów – grafika komputerowa.


Jak systematyczność wpływa na nasze życie? Co zrobić by lepiej organizować swój czas?


Zawód

Grafika komputerowa odnosi się nie tylko do zawodu grafika komputerowego, ale także do dziedziny zajmującej się digital paintingiem. Warto znać kilka najważniejszych i najczęściej wybieranych/wymaganych na rynku zawodów opartych na digital paintingu.

Grafika komputerowa

Najbardziej „informatyczny” zawód związany z grafiką komputerową. Najczęściej opiera się na projektowaniu układów stron internetowych, lub marketingiem. Jako grafik komputerowy twoim zadaniem byłoby przygotowywanie w programach grafik, które przedstawiałyby finalny wygląd stron, lub reklam. Dodatkowo graficy zajmują się projektowaniem loga dla firm a czasem nawet i opakowań, etykiet, wizytówek itp. Niektórzy graficy specjalizują się także w CSS, czyli w języku, który pozwala zaprojektować układy stron internetowych.

Concept Art

Jeżeli lubisz wymyślać, concept art jest właśnie dla ciebie. Jego założenia są proste: Pracodawca daje Ci za zadanie zaprojektować postać, przedmiot, czy nawet budynek, a ty wymyślasz jak ma wyglądać. Przygotowujesz szybki rysunek przedstawiający cokolwiek zostało Ci zlecone aby każdy mógł zobaczyć, jak to coś zrobić. Concept art najczęściej spotykany jest w produkcjach filmów i gier. Polega głównie na kreatywności i szybkości.

Ilustracje

Ilustratorzy często pracują razem z concept artem. Często nawet zdarza się, że osoby które robią w concept arcie, zajmują się także ilustracją! Tutaj skupiać się trzeba głównie na wyglądzie i szczegółach. Prace muszą być dobrze przemyślane a ich zadaniem może być albo reklamowanie gry/filmu, lub użycie w nich twoich ilustracji. Zamiast wymyślać, ipierasz się na grafikach koncepcyjnych oraz referencjach które zostały w nich użyte.

Grafika 3D

Modelowanie grafiki 3D też wykorzystuje się głównie w filmach oraz w grach. Tutaj artyści wykorzystują prace concept artystów i ilustratorów do tworzenia faktycznych modeli. Dodatkowo graficy 3D mogą się także zajmować animacją oraz CGI.

Grafika komputerowa a malarstwo

Wbrew temu czego można by się było spodziewać, grafika komputerowa jak i malarstwo mają wiele ze sobą wspólnego. Malowanie na komputerze nie jest wcale prostsze. Można by się spierać, iż programy pozwalają na łatwiejszy i szybszy proces, ale większość i tak zależy od naszych umiejętności. Co z tego, że można coś zaznaczyć, jeżeli nie wiemy po co to zrobiliśmy? Co z tego, że możemy używać masek, jeżeli i tak musimy mieć podstawową wiedzę o kolorach, by coś z nimi zrobić?

Albert Bierstadt – Among the Sierra Nevada, California (1868)

Wiele zasad malarstwa przekłada się na digital painting, bo większość z tych zasad mówi nam o tym jak działają kolory, albo jak pokazać przestrzeń czy chociażby zasady cieniowania. Niezbędne jest to wiedza dla każdego, kto chce malować, nieważne czy na komputerze, czy na płótnie.

Pomijając te zasady wszystko zależy od preferencji i doświadczenia. Niektórym łatwiej jest namalować coś pędzlem, a trudniej na komputerze i vice versa. Grafika komputerowa jest tak samo trudna, jak i czasem nawet trudniejsza od malowania. Dochodzi tutaj przecież wiedza o programach z których należy korzystać, czy nawet o komputerach. Wiedza o matrycach, ekranach czy nawet o budowie karty graficznej jest tutaj zalecana.

Dodaj komentarz